• Żołna
  fot. Kacper Przygoda
  #żołna #ptaki #wałcz #zachodniopomorskie
  Żołna🐦 fot. Kacper Przygoda #żołna #ptaki #wałcz #zachodniopomorskie
  Like
  Uwielbiam
  2
  ·83 Ansichten
 • Kwiczoł
  Park Trzech Kultur w Gnieźnie
  fot. B.Trocha
  31 maja 2023
  #park #lęgi2023 #wiosna #gniezno #ptaki #kwiczoł
  Kwiczoł🐦 Park Trzech Kultur w Gnieźnie fot. B.Trocha 31 maja 2023 #park #lęgi2023 #wiosna #gniezno #ptaki #kwiczoł
  Like
  Uwielbiam
  2
  ·91 Ansichten
 • Dziki wieczorem
  30 maja 2023 (22.42.02 - 22.52.50)
  #dzik #dziki #ssaki #LeśnyZakątek #pasiaczki
  Dziki wieczorem 🐗 30 maja 2023 (22.42.02 - 22.52.50) #dzik #dziki #ssaki #LeśnyZakątek #pasiaczki
  Like
  Uwielbiam
  2
  ·94 Ansichten
 • Like
  1
  ·77 Ansichten ·6 Ansichten
 • Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
  3 godz.
  ·
  Motyle z rodziny rusałkowatych
  W Polsce możemy spotkać 75 gatunków z tej barwnej rodziny motyli. Niemal każdy z nas kojarzy rusałkę pawika czy rusałkę admirała, jednak do tej sporej rodziny zaliczamy wiele innych gatunków motyli znanych z sadów, ogrodów czy lasów
  Niektóre z nich przedstawiliśmy na poniższej grafice
  EkoMałopolska #motyle
  Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego 3 godz. · Motyle z rodziny rusałkowatych🦋 W Polsce możemy spotkać 75 gatunków z tej barwnej rodziny motyli. Niemal każdy z nas kojarzy rusałkę pawika czy rusałkę admirała, jednak do tej sporej rodziny zaliczamy wiele innych gatunków motyli znanych z sadów, ogrodów czy lasów🦋 Niektóre z nich przedstawiliśmy na poniższej grafice❗ EkoMałopolska #motyle
  Like
  Uwielbiam
  3
  ·214 Ansichten
 • Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe
  1 godz.
  ·
  Kuklik zwisły
  Rośnie pospolicie na wilgotnych łąkach, w zaroślach i lasach
  Ma dzwonkowate i jak sama nazwa gatunkowa wskazuje - zwisłe kwiaty o zwężonych płatkach, czerwonawych i jasnożółtych od wewnątrz
  #wlesie #nałące #botanikaleśna #wterenie #kuklik
  Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe 1 godz. · Kuklik zwisły🥀 Rośnie pospolicie na wilgotnych łąkach, w zaroślach i lasach Ma dzwonkowate i jak sama nazwa gatunkowa wskazuje - zwisłe kwiaty o zwężonych płatkach, czerwonawych i jasnożółtych od wewnątrz🌸 #wlesie #nałące #botanikaleśna #wterenie #kuklik
  Like
  Uwielbiam
  2
  ·218 Ansichten
 • Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe
  3 godz. ·
  #DzieńBocianaBiałego #BocianPolskiPtak #SymbolPolskiejWsi
  Dlaczego bocian jest odpowiedzialny za przynoszenie dzieci rodzicom
  Legenda ta jest bardzo stara, ale została spopularyzowana przez XIX-wieczne opowiadanie Hansa Christiana Andersena zatytułowane „Bociany”.
  Niemieckie bociany miały znajdować dzieci w jaskiniach lub na bagnach i przynosić je do gospodarstw domowych w koszu na grzbiecie lub trzymając je w dziobach.
  Niemowlęta ofiarowywano matce lub wrzucano przez komin.
  W tym domostwach, w których chciano mieć dzieci, umieszczano słodycze dla bocianów na parapecie. Ta tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat, dotarła nawet na Filipiny, czy do Ameryki Południowej.
  Znamiona, które występują z tyłu głowy noworodka, zwane naczyniakami płaskimi są określane w języku angielskim i niemieckim odpowiednio: stork bite i Storchenbiss, co po polsku oznacza „ugryzienie bociana”.
  Słowianie twierdzili, że wiosną i latem za pomocą bocianów dusze trafiały z Wyraju na ziemię i wstępowały do łon kobiet.
  Bocian biały jest ptakiem, którego Słowianie uważali za przynoszącego szczęście. Zabicie tego ptaka miało ściągnąć nieszczęście na osobę, która to zrobiła.
  Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, a jego gniazdo na budynku to symbol szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa i gospodarza.
  Mówiło się, że „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”.
  Z medytacją była kojarzona umiejętność stania na jednej nodze.
  Bajki o bocianie przynoszącym dzieci są związane z potrzebą rodziców, by nie poruszać tematów związanych z rozmnażaniem i życiem seksualnym.
  Bocian to symbol macierzyństwa. Bocian mógł być wybrany spośród ptaków ze względu na to, że ma białe upierzenie (symbolizujące czystość), jest wystarczająco duży, by nosić niemowlę i potrafić latać na dużej wysokości, co mogło mieć znaczenie w łączności między Ziemią a Niebem.
  Związek bociana z noworodkiem jest wykorzystany ciągle w reklamach, kartkach z gratulacjami itp.
  Istnieje też polska przypowieść ludowa, która opowiada, że Bóg stworzył białe upierzenie bociana, a diabeł dołożył swoje i dał mu czarne skrzydła.
  Fot. Mirella Kowalczyk, Daniel Kalachurski
  Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe 3 godz. · #DzieńBocianaBiałego #BocianPolskiPtak #SymbolPolskiejWsi Dlaczego bocian jest odpowiedzialny za przynoszenie dzieci rodzicom ❓ Legenda ta jest bardzo stara, ale została spopularyzowana przez XIX-wieczne opowiadanie Hansa Christiana Andersena zatytułowane „Bociany”📖. Niemieckie bociany miały znajdować dzieci 👶 w jaskiniach lub na bagnach i przynosić je do gospodarstw domowych w koszu 🧺na grzbiecie lub trzymając je w dziobach. Niemowlęta ofiarowywano matce lub wrzucano przez komin. W tym domostwach, w których chciano mieć dzieci, umieszczano słodycze🍭🍬🍩 dla bocianów na parapecie. Ta tradycja rozprzestrzeniła się na cały świat, dotarła nawet na Filipiny, czy do Ameryki Południowej. Znamiona, które występują z tyłu głowy noworodka, zwane naczyniakami płaskimi są określane w języku angielskim🇬🇧 i niemieckim🇩🇪 odpowiednio: stork bite i Storchenbiss, co po polsku oznacza „ugryzienie bociana”. Słowianie twierdzili, że wiosną i latem za pomocą bocianów dusze trafiały z Wyraju na ziemię i wstępowały do łon kobiet. Bocian biały jest ptakiem, którego Słowianie uważali za przynoszącego szczęście🍀. Zabicie tego ptaka miało ściągnąć nieszczęście na osobę, która to zrobiła. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny, a jego gniazdo na budynku to symbol szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa i gospodarza. Mówiło się, że „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy”. Z medytacją była kojarzona umiejętność stania na jednej nodze. Bajki o bocianie przynoszącym dzieci są związane z potrzebą rodziców, by nie poruszać tematów związanych z rozmnażaniem i życiem seksualnym. Bocian to symbol macierzyństwa🤰. Bocian mógł być wybrany spośród ptaków ze względu na to, że ma białe upierzenie (symbolizujące czystość), jest wystarczająco duży, by nosić niemowlę i potrafić latać na dużej wysokości, co mogło mieć znaczenie w łączności między Ziemią a Niebem. Związek bociana z noworodkiem jest wykorzystany ciągle w reklamach, kartkach z gratulacjami itp. Istnieje też polska przypowieść ludowa, która opowiada, że Bóg stworzył białe upierzenie bociana, a diabeł dołożył swoje i dał mu czarne skrzydła. 📸Fot. Mirella Kowalczyk, Daniel Kalachurski
  Like
  2
  ·226 Ansichten
 • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna

  Niestety to przerażajace zdjęcie nie jest fejkiem i kilka dni temu udostępnili je policjanci z Komenda Miejska Policji w Poznaniu.
  Powstrzymam się od komentowania poziomu nieodpowiedzialności tego ojca i przypomnę Ci najważniejsze aspekty dot. bezpiecznego przewożenia dzieci.
  Najważniejsze: często pytacie, co robić w sytuacji kiedy jesteście świadkiem nieprawidłowego przewożenia dzieci. Odpowiedz jest jedna: REAGUJ.
  Dzieci są zbyt małe, żeby zdawać sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa i jak widać na zdjęciu, niczego nieświadome, świetnie się bawią.
  Przypominam: zgodnie z aktualnymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm. I chociaż wielu osobom takie prawo może wydawać się niedorzeczne, przestrzeganie go może uratować życie.
  Zaintersowanych odsyłam do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie znajdują się wszystkie informacje dot. bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie.
  Zapamiętaj proszę: ZAWSZE REAGUJ i podaj wiedzę dalej.
  Twoja reakcja może uratować komuś życie lub zdrowie.
  I jeszcze, coś o co też pytacie, czyli wysokość mandatu.
  Narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem i brak fotelików jest karane mandatem w wysokości 300 zł oraz w zależności od ilości przewożonych dzieci:
  * 15 punktami karnymi – więcej niż dwoje dzieci,
  * 10 punktami karnymi – dwoje dzieci,
  * 5 punktów karnych – jedno dziecko.
  Pierwsza Pomoc Przedmedyczna Niestety to przerażajace zdjęcie nie jest fejkiem i kilka dni temu udostępnili je policjanci z Komenda Miejska Policji w Poznaniu. Powstrzymam się od komentowania poziomu nieodpowiedzialności tego ojca i przypomnę Ci najważniejsze aspekty dot. bezpiecznego przewożenia dzieci. Najważniejsze: często pytacie, co robić w sytuacji kiedy jesteście świadkiem nieprawidłowego przewożenia dzieci. Odpowiedz jest jedna: REAGUJ. Dzieci są zbyt małe, żeby zdawać sobie sprawę z grożącego im niebezpieczeństwa i jak widać na zdjęciu, niczego nieświadome, świetnie się bawią. Przypominam: zgodnie z aktualnymi przepisami, nawet 17-latek powinien korzystać z fotelika bezpieczeństwa podczas podróży samochodem, jeśli jego wzrost nie przekracza 150 cm. I chociaż wielu osobom takie prawo może wydawać się niedorzeczne, przestrzeganie go może uratować życie. Zaintersowanych odsyłam do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie znajdują się wszystkie informacje dot. bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Zapamiętaj proszę: ZAWSZE REAGUJ i podaj wiedzę dalej. Twoja reakcja może uratować komuś życie lub zdrowie. I jeszcze, coś o co też pytacie, czyli wysokość mandatu. Narażenie najmłodszych na niebezpieczeństwo podczas przewożenia samochodem i brak fotelików jest karane mandatem w wysokości 300 zł oraz w zależności od ilości przewożonych dzieci: * 15 punktami karnymi – więcej niż dwoje dzieci, * 10 punktami karnymi – dwoje dzieci, * 5 punktów karnych – jedno dziecko.
  Like
  1
  ·225 Ansichten
 • Łabędzia rodzinka

  #łabędź_niemy #ptaki #podloty
  Łabędzia rodzinka 🥰 #łabędź_niemy #ptaki #podloty
  Wow
  Like
  Uwielbiam
  6
  2 Kommentare ·236 Ansichten
 • Ten #myszołów to był chyba dziadek Zygmunta, widać że nie jedno już przeszedł Spotkaliśmy go niecałe 50km od Zakątka

  #ptaki
  Ten #myszołów to był chyba dziadek Zygmunta, widać że nie jedno już przeszedł 😉 Spotkaliśmy go niecałe 50km od Zakątka 🥰 #ptaki
  Mega
  Like
  Wow
  5
  2 Kommentare ·287 Ansichten
 • 5月31日 6:11 が来て休憩中
  5月31日 6:11 🐗が来て休憩中😊
  Like
  Haha
  2
  ·310 Ansichten ·25 Ansichten
 • Dzien dobry
  autor-JASIO,,
  Dzien dobry autor-JASIO,,
  Uwielbiam
  Haha
  Mega
  5
  1 Kommentare ·328 Ansichten
 • 5月30日 22:42 の家族が来て大人も子供も鳥のご飯を食べる賑やかな森
  5月30日 22:42 🐗の家族が来て大人も子供も鳥のご飯を食べる🤣賑やかな森🌳
  Like
  Mega
  3
  ·449 Ansichten ·57 Ansichten
 • Sieweczka rzeczna w całej okazałości

  #Sieweczka_rzeczna #ptaki
  Sieweczka rzeczna w całej okazałości 😍 🥰 #Sieweczka_rzeczna #ptaki
  Wow
  Uwielbiam
  Like
  Mega
  11
  1 Kommentare ·551 Ansichten
 • A to były chyba zaloty tych dwóch napuszonych kawalerów Ich wybranka wzięła nogi za pas i dawaj przed siebie byle z dala od nich

  #Sieweczka_rzeczna #ptaki
  A to były chyba zaloty tych dwóch napuszonych kawalerów 😂 Ich wybranka wzięła nogi za pas i dawaj przed siebie byle z dala od nich 🤣 #Sieweczka_rzeczna #ptaki
  Haha
  Like
  Wow
  Uwielbiam
  11
  1 Kommentare ·595 Ansichten
Mehr Artikel