Bocian Czarny Florentino Łódź
Bocian Czarny Florentino Łódź
Bocian Czarny Florentino Łódź

Bocian Czarny Florentino Łódź

@Justyna

  • 28.05.2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    Czyli na gnieździe jest teraz Fermina,​tak w ogóle to nie będzie mnie przez tydzień.​Na czacie powinienem pojawić się w następną niedzielę.​Dzisiaj zajrzałem w ciągu dnia i małym udało się chwilę ustać na wyprostowanych nogach.
    TinaT
    ​Piotr, czy zaglądałeś może na godzinę 3:28?
    Bocian czarny Łódź
    ​@TinaT - tak, to była wypluwka Ferminy
    Renia P
    ​Piotr-skoro żaby i piskorze to chyba kiepsko z rybkami -co ? @Bocian czarny Łódź
    Bocian czarny Łódź
    ​@Renia P - nie. Piskorze mają dużo tłuszczu, to rewelacyjny dla młodych pokarm
    ​pewnie był to jakiś kanał z piskorzami i jeszcze żaba się trafiła,​tragedia z pokarmem jest wtedym gdzy przynoszą dżdżownice.​Nie wiem jak ten większy to zrobił, ale o 17:57 zjadł małego rekina.​Jeszcze logery: Fago bez zmian - Rumunia,​za to Figo zatęsknił do Europy i jest już tuż przed Morzem Marmara,​a jeden bocian z Kutna z 2021 jest nad Stawami Przemkowskimi. Lata po okolicy na szuka miejsca na lęgi w 2024. Zobaczymy

    28.05.2023 Piotr Zieliński o 21:00 Czyli na gnieździe jest teraz Fermina,​tak w ogóle to nie będzie mnie przez tydzień.​Na czacie powinienem pojawić się w następną niedzielę.​Dzisiaj zajrzałem w ciągu dnia i małym udało się chwilę ustać na wyprostowanych nogach. TinaT ​Piotr, czy zaglądałeś może na godzinę 3:28? Bocian czarny Łódź ​@TinaT - tak, to była wypluwka Ferminy Renia P ​Piotr-skoro żaby i piskorze to chyba kiepsko z rybkami -co ? @Bocian czarny Łódź Bocian czarny Łódź ​@Renia P - nie. Piskorze mają dużo tłuszczu, to rewelacyjny dla młodych pokarm ​pewnie był to jakiś kanał z piskorzami i jeszcze żaba się trafiła,​tragedia z pokarmem jest wtedym gdzy przynoszą dżdżownice.​Nie wiem jak ten większy to zrobił, ale o 17:57 zjadł małego rekina.​Jeszcze logery: Fago bez zmian - Rumunia,​za to Figo zatęsknił do Europy i jest już tuż przed Morzem Marmara,​a jeden bocian z Kutna z 2021 jest nad Stawami Przemkowskimi. Lata po okolicy na szuka miejsca na lęgi w 2024. Zobaczymy
    Like
    Uwielbiam
    2
    ·1600 Odsłon
  • 25 maja 2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    ​Flo robi coraz mniej dostaw.​Wcześniej było 12 lub 11 dziennie, teraz od dwóch dni po 7 ,21:02 powrót Fer , ​A to niespodzianka z tym powrotem Fer,​21:03 Flo odlatuje. ​Flo od razu odleciał.Myślałem, że będą razem pilnować gniazda.
    TinaT
    ​Piotr, czysto teoretycznie: czy bocian, widząc, że jastrząb nadlatuje, to czy zamiast próbując go atakować, nie mógłby "rzucić się" przykryć pisklęta?
    Piotr Zieliński
    ​@TinaT - ale bocian chce dokopać dziobem jastrzębiowi, bo tylko taka nauczka trwale zniechęci jastrzębia - musi się bać, że oberwie
    ​Ten nasz J jest doświadczony - potrafi błyskawicznie nadlecieć i robi zwrot lub unik.​i na pewno dobrze wie, do czego może służyć dziób bociana.
    Barbara O.
    ​@Piotr Zieliński czy J poluje dla siebie czy dla swoich młodych?
    Piotr Zieliński
    ​@Barbara O. - tego nie wiemy, nie szukaliśmy gniazd J w tym roku w okolicy naszego gniazda
    TinaT
    ​Czy jastrzębie mają jakichś wrogów? Pewnie bieliki, ale czy jakichś jeszcze?
    Piotr Zieliński
    ​@TinaT - w dzień bielik, a w nocy puchacz,​i jeszcze orzeł przedni, ale to w Karpatach.
    ​natomiast orliki nie są zagrożeniem dla jastrzębia.wręcz przeciwnie, jastrząb porywa pisklęta orlików z gniazd.​i rybołowów oczywiście.​także bocian, żeby go jastrząb nie zjadł, musi się aktywnie bronić.​jak się nie będzie bronił, to go upoluje jak gęś.jastrząb na gęsi rzadko poluje, ale czasami zapoluje i mu się udaje.ale z bocianem już jest dużo trudniej.
    Lena Zet
    ​niesamowite z tym jastrzębiem. Piotrze, nie jest tak, że kilka ataków mogą wskazywać na to, że mam jednak gniazdo w pobliżu?
    Piotr Zieliński
    ​@Lena Zet - jeszcze tak nie możemy powiedzieć. W marcu i kwietniu jak byliśmy w tamtej okolicy nie było słychać jastrzębia, ale one wtedy często się odzywają
    ​odzywają się, bo sygnalizują, że terytorium jest zajęte.​A teraz odzywają się bardzo rzadko.
    ​logery:
    ​Fago bez zmian W Rumunia,od Figo nie ma nowych danych,​i jest jeszcze jeden z N. Piotrków z 2022, który od paru dni leci na N. Jest już w N Rumunii.
    Lena Zet
    ​Ten jest szansa, że przelatywał poprostu i jest już daleko, słuszne jest to, co myślę? czy nie bardzo?
    Piotr Zieliński
    ​@Lena Zet - jak najbardziej, to może być jastrząb z dalszej okolicy.I wtedy taki jastrząb będzie zaglądał, ale dużo rzadziej.


    25 maja 2023 Piotr Zieliński o 21:00 ​Flo robi coraz mniej dostaw.​Wcześniej było 12 lub 11 dziennie, teraz od dwóch dni po 7 ,21:02 powrót Fer , ​A to niespodzianka z tym powrotem Fer,​21:03 Flo odlatuje. ​Flo od razu odleciał.Myślałem, że będą razem pilnować gniazda. TinaT ​Piotr, czysto teoretycznie: czy bocian, widząc, że jastrząb nadlatuje, to czy zamiast próbując go atakować, nie mógłby "rzucić się" przykryć pisklęta? Piotr Zieliński ​@TinaT - ale bocian chce dokopać dziobem jastrzębiowi, bo tylko taka nauczka trwale zniechęci jastrzębia - musi się bać, że oberwie ​Ten nasz J jest doświadczony - potrafi błyskawicznie nadlecieć i robi zwrot lub unik.​i na pewno dobrze wie, do czego może służyć dziób bociana. Barbara O. ​@Piotr Zieliński czy J poluje dla siebie czy dla swoich młodych? Piotr Zieliński ​@Barbara O. - tego nie wiemy, nie szukaliśmy gniazd J w tym roku w okolicy naszego gniazda TinaT ​Czy jastrzębie mają jakichś wrogów? Pewnie bieliki, ale czy jakichś jeszcze? Piotr Zieliński ​@TinaT - w dzień bielik, a w nocy puchacz,​i jeszcze orzeł przedni, ale to w Karpatach. ​natomiast orliki nie są zagrożeniem dla jastrzębia.wręcz przeciwnie, jastrząb porywa pisklęta orlików z gniazd.​i rybołowów oczywiście.​także bocian, żeby go jastrząb nie zjadł, musi się aktywnie bronić.​jak się nie będzie bronił, to go upoluje jak gęś.jastrząb na gęsi rzadko poluje, ale czasami zapoluje i mu się udaje.ale z bocianem już jest dużo trudniej. Lena Zet ​niesamowite z tym jastrzębiem. Piotrze, nie jest tak, że kilka ataków mogą wskazywać na to, że mam jednak gniazdo w pobliżu? Piotr Zieliński ​@Lena Zet - jeszcze tak nie możemy powiedzieć. W marcu i kwietniu jak byliśmy w tamtej okolicy nie było słychać jastrzębia, ale one wtedy często się odzywają ​odzywają się, bo sygnalizują, że terytorium jest zajęte.​A teraz odzywają się bardzo rzadko. ​logery: ​Fago bez zmian W Rumunia,od Figo nie ma nowych danych,​i jest jeszcze jeden z N. Piotrków z 2022, który od paru dni leci na N. Jest już w N Rumunii. Lena Zet ​Ten jest szansa, że przelatywał poprostu i jest już daleko, słuszne jest to, co myślę? czy nie bardzo? Piotr Zieliński ​@Lena Zet - jak najbardziej, to może być jastrząb z dalszej okolicy.I wtedy taki jastrząb będzie zaglądał, ale dużo rzadziej.
    Like
    1
    ·3810 Odsłon
  • #bocianyczarneonline JASTRZĄB ATAKUJE... i wygrywa.
    23 maja 2023 r. znany nam już dobrze jastrząb zaatakował gniazdo naszych bocianów, na straży była Fermina, jednak drapieżnik okazał się sprytniejszy, szybszy, doświadczony... obniżył lot i porwał największego bocianka. Kto ma mocne nerwy - może zobaczyć na załączonym filmie, kto nie ma - niech odpuści, bo mimo całej wiedzy, zrozumienia dla praw lasu, nie ogląda się tego łatwo.
    ​Logery, które zakładaliśmy dają znać:
    Złoczew z 2022 - jest w północnej Grecji, Kutno z 2022 - środkowa Ukraina, ​Piotrków z 2022 Bułgaria k. Starej Zagory, ​Fago 2022 Rumunia k. Timiszoary, Figo 2022 - Turcja pod Jeziorem Beysehir,​także młode ptaki mają bardzo duży rozrzut pod względem miejsca na spędzenie pierwszego lata.
    Info od P. Zielińskiego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
    Lasy Państwowe
    #bocianyczarneonline 😓 JASTRZĄB ATAKUJE... i wygrywa. 23 maja 2023 r. znany nam już dobrze jastrząb zaatakował gniazdo naszych bocianów, na straży była Fermina, jednak drapieżnik okazał się sprytniejszy, szybszy, doświadczony... obniżył lot i porwał największego bocianka😱. Kto ma mocne nerwy - może zobaczyć na załączonym filmie, kto nie ma - niech odpuści, bo mimo całej wiedzy, zrozumienia dla praw lasu, nie ogląda się tego łatwo. ​Logery, które zakładaliśmy dają znać: Złoczew z 2022 - jest w północnej Grecji, Kutno z 2022 - środkowa Ukraina, ​Piotrków z 2022 Bułgaria k. Starej Zagory, ​Fago 2022 Rumunia k. Timiszoary, Figo 2022 - Turcja pod Jeziorem Beysehir,​także młode ptaki mają bardzo duży rozrzut pod względem miejsca na spędzenie pierwszego lata. Info od P. Zielińskiego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego Lasy Państwowe
    Sad
    3
    ·3202 Odsłon
  • Piotr Zieliński o 21:00
    Wygląda na to, że porwał największego.​jastrząb okazał się sprytniejszy od Fer,​mimo, że Fer wiedziała, że jastrząb penetruje okolice gniazda,nie będziemy roztrząsać tematu. Stało się.
    TinaT​ Pierwszy nalot to było rozproszenie Fer, a dopiero później zamierzony atak - dobrze rozumiem Piotr?
    ​Piotr Zieliński @TinaT - nie, pierwszy atak to było odciągnięcie Fer na brzeg gniazda, potem już było tylko wykorzystanie okazji. gdyby Fer została okrakiem nad pisklętami ataku by nie było ​doświadczony spryciarz nam się trafił.
    ​Logery:
    Złoczew z 2022 - północna Grecja, Kutno z 2022 - środkowa Ukraina, ​Piotrków z 2022 Bułgaria k. Starej Zagory, ​Fago 2022 Rumunia k. Timiszoary, Figo 2022 - Turcja pod Jeziorem Beysehir,​także młode ptaki mają bardzo duży rozrzut pod względem miejsca na spędzenie pierwszego lata
    Piotr Zieliński o 21:00 Wygląda na to, że porwał największego.​jastrząb okazał się sprytniejszy od Fer,​mimo, że Fer wiedziała, że jastrząb penetruje okolice gniazda,nie będziemy roztrząsać tematu. Stało się. TinaT​ Pierwszy nalot to było rozproszenie Fer, a dopiero później zamierzony atak - dobrze rozumiem Piotr? ​Piotr Zieliński @TinaT - nie, pierwszy atak to było odciągnięcie Fer na brzeg gniazda, potem już było tylko wykorzystanie okazji. gdyby Fer została okrakiem nad pisklętami ataku by nie było ​doświadczony spryciarz nam się trafił. ​Logery: Złoczew z 2022 - północna Grecja, Kutno z 2022 - środkowa Ukraina, ​Piotrków z 2022 Bułgaria k. Starej Zagory, ​Fago 2022 Rumunia k. Timiszoary, Figo 2022 - Turcja pod Jeziorem Beysehir,​także młode ptaki mają bardzo duży rozrzut pod względem miejsca na spędzenie pierwszego lata
    Sad
    5
    ·2541 Odsłon
  • Atak jastrzębia i porwanie kiwaczka :(
    https://youtu.be/h_rTl8afgso
    Atak jastrzębia i porwanie kiwaczka :( https://youtu.be/h_rTl8afgso
    Sad
    Angry
    8
    1 Komentarze ·936 Odsłon
  • 21 maja 2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    ​19.05.2023 o 12:05 mieliśmy wizytę kruka. Był tylko jeden i Fer nie dała się nabrać na wyciągnięcie z gniazda i nie opuściła piskląt.​A dzisiaj o 17:30:39 był jastrząb.
    ​Fer momentalnie zareagowała. Ale jastrząb od razu odleciał i sytuacja szybko wróciła do normy.Jastrząb patrolował okolicę. Dobrze, że wie, że gniazdo jest pilnowane.​A poza tymi wizytami w gnieździe reszta przebiega spokojnie.
    Justyna
    ​@Piotr Zieliński No dobra bo nurtuje mnie jedna rzeczczy nasz Florek ma to co masz ty ale czego nie mam ja?
    Piotr Zieliński
    ​nie ma
    Justyna
    ​Piotr no to jak to działa że on ją zapładnia i są z tego jaja ?
    Piotr Zieliński
    ​samce niektórych ptaków, na przykład gęsi i strusi mają prącie i częściowo odbywa się to jak u ssaków,​u tych gatunków ptaków, których samce nie mają prącia (tak jest u większości) musi dojść do zetknięcia kloak, żeby nasienie było przekazane,​u ssaków prącie wypełnia się krwią, a u ptaków limfą.​nasienie nie jest niezbędne do złożenia jaja.​te jajka, które kupujemy w sklepie powstają bez udziału samca.​te, które kupujemy na wsi, zwykle z udziałem koguta.​ale ponieważ te z wiejskiej zagrody trafiają do lodówki, więć zarodek się nie rozwija.
    TinaT
    ​Czy wszystkie ptaki mają plamę lęgową?
    Piotr Zieliński
    ​@TinaT - nie, nogale nie mają, bo nie wysiadują jaj,​Bociany oczywiście mają plamę legową.
    Ala Ja-ska
    ​@Piotr Zieliński a kiedy ta plama zanika/zarasta piórkami?
    Nogale nie wysiadują - składają jaja do kopców z butwiejącą roślinnością w nasłonecznionym miejscu i to ciepło wystarcza do rozwoju jaj.
    Piotr Zieliński
    ​@TinaT - tak u bocianów obie płacie mają plamę lęgową,​plama lęgowa zarasta w drugiej części okresu lęgowego,​nie jest już potrzebna.
    ​Fago przeleciał trochę w kierunku Timiszoary w Rumunii,A Fago lata mniej, nadal jest w Turcji SE od Jeziora Beysehir.​Figo w Turcji

    21 maja 2023 Piotr Zieliński o 21:00 ​19.05.2023 o 12:05 mieliśmy wizytę kruka. Był tylko jeden i Fer nie dała się nabrać na wyciągnięcie z gniazda i nie opuściła piskląt.​A dzisiaj o 17:30:39 był jastrząb. ​Fer momentalnie zareagowała. Ale jastrząb od razu odleciał i sytuacja szybko wróciła do normy.Jastrząb patrolował okolicę. Dobrze, że wie, że gniazdo jest pilnowane.​A poza tymi wizytami w gnieździe reszta przebiega spokojnie. Justyna ​@Piotr Zieliński No dobra bo nurtuje mnie jedna rzecz😅czy nasz Florek ma to co masz ty ale czego nie mam ja?🤣 Piotr Zieliński ​nie ma Justyna ​Piotr no to jak to działa że on ją zapładnia i są z tego jaja ? Piotr Zieliński ​samce niektórych ptaków, na przykład gęsi i strusi mają prącie i częściowo odbywa się to jak u ssaków,​u tych gatunków ptaków, których samce nie mają prącia (tak jest u większości) musi dojść do zetknięcia kloak, żeby nasienie było przekazane,​u ssaków prącie wypełnia się krwią, a u ptaków limfą.​nasienie nie jest niezbędne do złożenia jaja.​te jajka, które kupujemy w sklepie powstają bez udziału samca.​te, które kupujemy na wsi, zwykle z udziałem koguta.​ale ponieważ te z wiejskiej zagrody trafiają do lodówki, więć zarodek się nie rozwija. TinaT ​Czy wszystkie ptaki mają plamę lęgową? Piotr Zieliński ​@TinaT - nie, nogale nie mają, bo nie wysiadują jaj,​Bociany oczywiście mają plamę legową. Ala Ja-ska ​@Piotr Zieliński a kiedy ta plama zanika/zarasta piórkami? Nogale nie wysiadują - składają jaja do kopców z butwiejącą roślinnością w nasłonecznionym miejscu i to ciepło wystarcza do rozwoju jaj. Piotr Zieliński ​@TinaT - tak u bocianów obie płacie mają plamę lęgową,​plama lęgowa zarasta w drugiej części okresu lęgowego,​nie jest już potrzebna. ​Fago przeleciał trochę w kierunku Timiszoary w Rumunii,A Fago lata mniej, nadal jest w Turcji SE od Jeziora Beysehir.​Figo w Turcji
    Like
    Uwielbiam
    4
    ·4553 Odsłon
  • #bocianyczarneonline TRAGICZNY FINAŁ ATAKU PUSZCZYKA
    17 maja o 21:21:11 puszczyk zaatakował Ferminę na gnieździe. Fermina gwałtownie wstała odstraszając puszczyka, ale jedno z piskląt, które akurat leżało na skoku Ferminy zupełnie przypadkowo zostało wyrzucone w powietrze i upadło między patykami na brzegu gniazda. Fermina dopiero po dłuższej chwili uspokoiła się i usiadła na gnieździe z trzema pisklętami. Ale czwarte pisklę pozostało na brzegu gniazda.
    Przez długi czas pisklak, który sam nie był w stanie przedrzeć się do środka gniazda przez najeżone patyki, nawoływał jeszcze, ale Fermina nie reagowała i nie wstawiła go do dołka gniazdowego. Temperatura na zewnątrz gniazda wynosiła ok. 8 °C i nie było najmniejszych szans, żeby kilkudniowe pisklę samodzielnie przeżyło przez noc. My nie interweniowaliśmy, gdyż z pewnością spłoszyłoby to Ferminę i mogłoby spowodować utratę całego lęgu wskutek nocnego wychłodzenia...
    Fermina postąpiła zgodnie z uwarunkowanym genetycznie i powstałym pod wpływem działania doboru naturalnego wzorcem zachowania bocianów czarnych (i wielu innych gatunków ptaków, ale nie wszystkich) – moje pisklęta znajdują się w dołku gniazdowym. Pisklętami poza dołkiem się nie interesuję, bo to nie jest moje potomstwo. Osamotniony pisklak długo i głośno nawoływał Ferminę. Ale nie miało to znaczenia – u bocianów czarnych głos piskląt nie służy do rozpoznawania własnych piskląt przez rodziców. Kryterium podstawowym uznania potomstwa za własne jest to, czy pisklę jest w dołku gniazdowym.
    Bazując na mało elastycznym wzorcu zachowania Fermina popełniła błąd - nie przeniosła nawołującego pisklaka do środka gniazda. Wzorzec zachowania nie okazał się doskonały. Nie wiemy jak dalej potoczą się losy tego lęgu, ale w tym momencie Fermina pozostawiając pisklę na pewną śmierć obniżyła swój sukces rozrodczy. Przekaże mniej kopii własnych genów do następnego pokolenia.
    Dlaczego zatem u bocianów czarnych nie doszło do wykształcenia pod wpływem działania doboru naturalnego umiejętności przenoszenia pisklęcia z brzegu gniazda do środka gniazda? Dlatego, że małe pisklęta bociana czarnego prawie zawsze znajdują się w dołku gniazdowym. Nawet jakby chciały wyjść z dołka na brzeg gniazda, to nie mogą, bo uniemożliwia im to wieniec z patyków. A później, jak będą starsze, będą sobie mogły wychodzić i wchodzić kiedy tylko będą chciały, ale będą to już robić samodzielnie. Przypadki kiedy bardzo małe pisklę znajdzie się poza dołkiem gniazdowym są na tyle rzadkie, że nie pojawiła się presja selekcyjna na wykształcenie umiejętności wstawiania własnych piskląt do dołka gniazdowego.
    prof. Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
    https://www.youtube.com/watch?v=o5_OAir2txk
    #bocianyczarneonline TRAGICZNY FINAŁ ATAKU PUSZCZYKA 17 maja o 21:21:11 puszczyk zaatakował Ferminę na gnieździe. Fermina gwałtownie wstała odstraszając puszczyka, ale jedno z piskląt, które akurat leżało na skoku Ferminy zupełnie przypadkowo zostało wyrzucone w powietrze i upadło między patykami na brzegu gniazda. Fermina dopiero po dłuższej chwili uspokoiła się i usiadła na gnieździe z trzema pisklętami. Ale czwarte pisklę pozostało na brzegu gniazda. 😓 Przez długi czas pisklak, który sam nie był w stanie przedrzeć się do środka gniazda przez najeżone patyki, nawoływał jeszcze, ale Fermina nie reagowała i nie wstawiła go do dołka gniazdowego. Temperatura na zewnątrz gniazda wynosiła ok. 8 °C i nie było najmniejszych szans, żeby kilkudniowe pisklę samodzielnie przeżyło przez noc. My nie interweniowaliśmy, gdyż z pewnością spłoszyłoby to Ferminę i mogłoby spowodować utratę całego lęgu wskutek nocnego wychłodzenia... Fermina postąpiła zgodnie z uwarunkowanym genetycznie i powstałym pod wpływem działania doboru naturalnego wzorcem zachowania bocianów czarnych (i wielu innych gatunków ptaków, ale nie wszystkich) – moje pisklęta znajdują się w dołku gniazdowym. Pisklętami poza dołkiem się nie interesuję, bo to nie jest moje potomstwo. Osamotniony pisklak długo i głośno nawoływał Ferminę. Ale nie miało to znaczenia – u bocianów czarnych głos piskląt nie służy do rozpoznawania własnych piskląt przez rodziców. Kryterium podstawowym uznania potomstwa za własne jest to, czy pisklę jest w dołku gniazdowym. 📚Bazując na mało elastycznym wzorcu zachowania Fermina popełniła błąd - nie przeniosła nawołującego pisklaka do środka gniazda. Wzorzec zachowania nie okazał się doskonały. Nie wiemy jak dalej potoczą się losy tego lęgu, ale w tym momencie Fermina pozostawiając pisklę na pewną śmierć obniżyła swój sukces rozrodczy. Przekaże mniej kopii własnych genów do następnego pokolenia. Dlaczego zatem u bocianów czarnych nie doszło do wykształcenia pod wpływem działania doboru naturalnego umiejętności przenoszenia pisklęcia z brzegu gniazda do środka gniazda?🧐 Dlatego, że małe pisklęta bociana czarnego prawie zawsze znajdują się w dołku gniazdowym. Nawet jakby chciały wyjść z dołka na brzeg gniazda, to nie mogą, bo uniemożliwia im to wieniec z patyków. A później, jak będą starsze, będą sobie mogły wychodzić i wchodzić kiedy tylko będą chciały, ale będą to już robić samodzielnie. Przypadki kiedy bardzo małe pisklę znajdzie się poza dołkiem gniazdowym są na tyle rzadkie, że nie pojawiła się presja selekcyjna na wykształcenie umiejętności wstawiania własnych piskląt do dołka gniazdowego. ✍️prof. Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego https://www.youtube.com/watch?v=o5_OAir2txk
    Sad
    6
    ·5988 Odsłon
  • Wizyta kruka i Fermina
    https://youtu.be/YryVyN9_oZk
    Wizyta kruka i Fermina https://youtu.be/YryVyN9_oZk
    Uwielbiam
    Like
    8
    ·1217 Odsłon
  • 18.05.2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    09:14 chmara łań z prawej na górze, można jeszcze zobaczyć,​na tego dzięcioła 7:55 już nie mogę cofnąć .​Pisklęta łącznie były karmione 12 razy. Obejrzałem kilka i najmłodszy też coś zjadł.I sarenka też była - nasza dobra znajoma.
    Logery: Figo i Fago nadają regularnie.
    ​Fago - Rumunia 30 km od granicy z Węgrami.
    ​Figo - S Turcja - czyli bez zmian
    ​Inny bocian z 2021 z nadl. Kutno jest aktualnie koło Legnicy, ​ale nie trzyma się jednego lasu.
    Kina K​A wczoraj czarny bocian był widziany nad Sulejowem. Piotr Zieliński @Kina K - a miał obrączkę?
    Silka​ Piotrze, ten dwuletni bocian z nadal. Kutno może być już zdolny do rozrodu, czy raczej za rok? Piotr Zieliński - ​Ula, jest zdolny, ale jeszcze nie ma gniazda.
    Silka​ Piotrze, dziękuję. Czy zdarza się więc dwulatkom budować gniazdo? Piotr Zieliński -​ Ula - nie znam takiego przypadku, raczej szukają gotowych gniazd, jak im się uda, to próbują.
    Piotr Zieliński podał link do mojego filmiku,Zdzisław się oburzyl
    Piotr Zieliński ​Patrzę jeszcze na logery - ten, z 2022, który był na safari w Serengeti jest w środkowej Ukrainie, czyli zapuścił się daleko na północ. Jest na wysokości Przemyśla, tyle że na Ukrainie. ​Bociany po pierwszej zimie zwykle nie dolatują do okolic urodzenia. Zostają na lato po drodze. Ale później, po drugim zimowaniu już wracają do Polski i szukają dla siebie miejsca.
    Silka​ Czyli ten bocian z okolic Legnicy może mieć w tym sezonie młode? Piotr Zieliński @Silka - nie, już jest za późno w sezonie. Możliwe, że ten z okolic Legnicy będzie się tam gnieździł w 2024. Te z Zamojszczyzny oczywiście mogą ząłożyć gniazdo na Ukrainie.
    Beti​ Piotrze, czyli duże szanse na to, żeby Figo i Fago gdzieś blisko " zamieszkały" jako dorosłe/dojrzałe ptaki? Piotr Zieliński @Beti - Figo tak, Fago raczej gdzieś dalej.
    18.05.2023 Piotr Zieliński o 21:00 09:14 chmara łań z prawej na górze, można jeszcze zobaczyć,​na tego dzięcioła 7:55 już nie mogę cofnąć .​Pisklęta łącznie były karmione 12 razy. Obejrzałem kilka i najmłodszy też coś zjadł.I sarenka też była - nasza dobra znajoma. Logery: Figo i Fago nadają regularnie. ​Fago - Rumunia 30 km od granicy z Węgrami. ​Figo - S Turcja - czyli bez zmian ​Inny bocian z 2021 z nadl. Kutno jest aktualnie koło Legnicy, ​ale nie trzyma się jednego lasu. Kina K​A wczoraj czarny bocian był widziany nad Sulejowem. Piotr Zieliński @Kina K - a miał obrączkę? Silka​ Piotrze, ten dwuletni bocian z nadal. Kutno może być już zdolny do rozrodu, czy raczej za rok? Piotr Zieliński - ​Ula, jest zdolny, ale jeszcze nie ma gniazda. Silka​ Piotrze, dziękuję. Czy zdarza się więc dwulatkom budować gniazdo? Piotr Zieliński -​ Ula - nie znam takiego przypadku, raczej szukają gotowych gniazd, jak im się uda, to próbują. Piotr Zieliński podał link do mojego filmiku,Zdzisław się oburzyl Piotr Zieliński ​Patrzę jeszcze na logery - ten, z 2022, który był na safari w Serengeti jest w środkowej Ukrainie, czyli zapuścił się daleko na północ. Jest na wysokości Przemyśla, tyle że na Ukrainie. ​Bociany po pierwszej zimie zwykle nie dolatują do okolic urodzenia. Zostają na lato po drodze. Ale później, po drugim zimowaniu już wracają do Polski i szukają dla siebie miejsca. Silka​ Czyli ten bocian z okolic Legnicy może mieć w tym sezonie młode? Piotr Zieliński @Silka - nie, już jest za późno w sezonie. Możliwe, że ten z okolic Legnicy będzie się tam gnieździł w 2024. Te z Zamojszczyzny oczywiście mogą ząłożyć gniazdo na Ukrainie. Beti​ Piotrze, czyli duże szanse na to, żeby Figo i Fago gdzieś blisko " zamieszkały" jako dorosłe/dojrzałe ptaki? Piotr Zieliński @Beti - Figo tak, Fago raczej gdzieś dalej.
    Uwielbiam
    Like
    5
    ·5054 Odsłon
  • 17.05.2023
    Atak puszczyka : https://www.youtube.com/watch?v=tSNjFxlQgPc film użytkownika Pimu.
    Piotr Zieliński o 23:00
    ​Czysto przypadkowa historia nam się przytrafiła.Ale nie będziemy interweniować
    ​Głównie dlatego, że wizyta przy gnieździe w nocy mogłaby spowodować spłoszenie Ferminy na dłużej.gdyby wróciła rano wszystkie pisklęta byłyby martwe z przechłodzenia.​sądzę, że mały jeszcze żyje, ale zapadł w odrętwienie i wiadomo jak to się skończy
    Bociany czarne nie mają tego w swoim programie genetycznym. Pisklę, które jest poza dołkiem gniazdowym nie jest moje.W typowej sytuacji to dobrze działa. I jest wystarczające.
    Izabela Wójcik
    ​@Piotr Zieliński nawet jeśli, pisklę woła, a przecież Fer zna jego głos?
    Piotr Zieliński
    ​@Izabela Wójcik - głos nie ma znaczenia. Kryterium jest jedno - musi być w dołku gniazdowym,​u bociana czarnego oczywiście.
    17.05.2023 Atak puszczyka : https://www.youtube.com/watch?v=tSNjFxlQgPc film użytkownika Pimu. Piotr Zieliński o 23:00 ​Czysto przypadkowa historia nam się przytrafiła.Ale nie będziemy interweniować ​Głównie dlatego, że wizyta przy gnieździe w nocy mogłaby spowodować spłoszenie Ferminy na dłużej.gdyby wróciła rano wszystkie pisklęta byłyby martwe z przechłodzenia.​sądzę, że mały jeszcze żyje, ale zapadł w odrętwienie i wiadomo jak to się skończy Bociany czarne nie mają tego w swoim programie genetycznym. Pisklę, które jest poza dołkiem gniazdowym nie jest moje.W typowej sytuacji to dobrze działa. I jest wystarczające. Izabela Wójcik ​@Piotr Zieliński nawet jeśli, pisklę woła, a przecież Fer zna jego głos? Piotr Zieliński ​@Izabela Wójcik - głos nie ma znaczenia. Kryterium jest jedno - musi być w dołku gniazdowym,​u bociana czarnego oczywiście.
    Sad
    7
    2 Komentarze ·3889 Odsłon
  • Mamy czwartego kiwaczka
    https://youtu.be/mNeiLFBkbHk
    Mamy czwartego kiwaczka https://youtu.be/mNeiLFBkbHk
    Uwielbiam
    Wow
    Like
    8
    1 Komentarze ·1138 Odsłon
  • 16 maja 2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    Czwarte pisklę trzyma nas w niepewności, ale przynajmniej wiemy, że jajo jest zalężone.Wizyty były standardowe,06:43 - sarna przebiega z lewej strony na prawą;11:37:43 - wizyta strzyżyka po prawej;12:27:15 - wizyta myszołowa;13:42:56 - 13:43:03 z prawej na lewą przebiega sarna;13:43 - ta sarna to kozioł,​samicy nie chce się tak biegać, za to samiec musi ciągle patrolować swoje terytorium i ciągle jest w ruchu.​Musiał zauważyć (wyczuć) konkurenta w pobliżu.​Co interesujące kozy też odwiedzają terytoria różnych kozłów.​Także układ kto z kim jest bardziej złożony niż u jelenia,​a w końcu i tak tylko samice opiekują się potomstwem.
    Ania Nawrocka​Po czym się poznaje, że to kozioł, a nie pies szczeka?
    Piotr Zieliński
    ​@Ania Nawrocka - po głosie,​psy ujadają, u sarny są pojedyncze szczeknięcia.
    ​poza tym, jeśli potrafimy odróżnić po głosie 5 gatunków sikor, to pies od kozła to pestka,​wszystkie u nas były: bogatka, modraszka, sosnówka czubatka, uboga i czarnogłowa - nawet 6 wyszło.
    16 maja 2023 Piotr Zieliński o 21:00 Czwarte pisklę trzyma nas w niepewności, ale przynajmniej wiemy, że jajo jest zalężone.Wizyty były standardowe,06:43 - sarna przebiega z lewej strony na prawą;11:37:43 - wizyta strzyżyka po prawej;12:27:15 - wizyta myszołowa;13:42:56 - 13:43:03 z prawej na lewą przebiega sarna;13:43 - ta sarna to kozioł,​samicy nie chce się tak biegać, za to samiec musi ciągle patrolować swoje terytorium i ciągle jest w ruchu.​Musiał zauważyć (wyczuć) konkurenta w pobliżu.​Co interesujące kozy też odwiedzają terytoria różnych kozłów.​Także układ kto z kim jest bardziej złożony niż u jelenia,​a w końcu i tak tylko samice opiekują się potomstwem. Ania Nawrocka​Po czym się poznaje, że to kozioł, a nie pies szczeka? Piotr Zieliński ​@Ania Nawrocka - po głosie,​psy ujadają, u sarny są pojedyncze szczeknięcia. ​poza tym, jeśli potrafimy odróżnić po głosie 5 gatunków sikor, to pies od kozła to pestka,​wszystkie u nas były: bogatka, modraszka, sosnówka czubatka, uboga i czarnogłowa - nawet 6 wyszło.
    Uwielbiam
    Like
    5
    ·6680 Odsłon
  • #bocianyczarneonline WYKLUŁY SIĘ PISKLĘTA W GNIEŹDZIE NA DĘBIE!
    W tym sezonie Fermina3 złożyła 4 jaja, z których już wykluły się trzy pisklęta. Czwarte wykluje się lada moment. U bocianów, które są gniazdownikami, klucie piskląt jest rozciągnięte na kilka dni i dlatego mówimy w tym przypadku o kluciu asynchronicznym.
    Asynchroniczne klucie jest rodzicielską strategią dostosowania liczby i jakości potomstwa do zasobów pokarmowych dostępnych dla piskląt w okresie największego zapotrzebowania na pokarm.
    U wielu innych gatunków ptaków, głównie zagniazdowników, klucie piskląt jest synchroniczne – wszystkie pisklęta wykluwają się w krótkim okresie. Wszystkie są podobnej wielkości i wszystkie są na podobnym etapie rozwoju. Przykładem takiego gatunku jest głuszec. Kura głuszca składa od 5 do 12 jaj, z których po około 25 dniach synchronicznie (w ciągu kilkudziesięciu minut) wykluwają się wszystkie pisklęta. Kura bez pomocy samca opiekuje się przez ponad dwa miesiące całą gromadką swojego potomstwa – wodzi pisklęta i broni je przed drapieżnikami. Jest to możliwe jedynie w sytuacji gdy pisklęta są na podobnym etapie rozwoju i mogą pod wodzą samicy jednocześnie opuścić gniazdo.
    To, czy pisklęta z jednego zniesienia wyklują się jednocześnie czy kolejno po sobie w dłuższym okresie czasu, zależy od momentu rozpoczęcia inkubacji. Jeśli inkubacja rozpoczęła się po złożenia ostatniego jaja pisklęta klują się synchronicznie. Natomiast rozpoczęcie inkubacji (trwałego wysiadywania) przed złożeniem ostatniego jaja w zniesieniu powoduje asynchroniczne klucie piskląt.
    U bocianów czarnych trwałe wysiadywanie rozpoczyna się po złożeniu drugiego jaja, bez względu na to, czy w zniesieniu są 2 jaja czy 6 jaj. Ponieważ pisklę musi rozwijać się około 31 dni, efektem jest znaczne rozciągnięcie okresu klucia, tym większe im więcej jest jaj w zniesieniu. W naszym gnieździe od złożenia pierwszego jaja do wyklucia pierwszego pisklęcia upłynęło 35,05 dni, natomiast od złożenia drugiego jaja do wyklucia pierwszego pisklęcia upłynęło 31,21 dnia. Czyli zarodki w jajach zaczęły się rozwijać dopiero po złożeniu drugiego jaja.
    Wprawdzie Florentino często siedział na jajach już po złożeniu pierwszego jaja, ale z dużymi przerwami i było to za mało, żeby nastąpił rozwój zarodka. A pierwsze jajo cierpliwie i bezpiecznie czekało (cały czas było pilnowane przez jednego z rodziców) na rozpoczęcie trwałego wysiadywania.
    W tym roku to czekanie dodatkowo się wydłużyło, gdyż Fermina, prawdopodobnie z powodu ochłodzenia, drugie jajo złożyła dopiero po czterech dniach, a nie po dwóch jak to zwykle się odbywa u bocianów. A w naszym gnieździe czwarte pisklę powinno się wykluć jeszcze dzisiaj lub jutro.
    prof. Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego
    FILMY Z KLUCIA🥹:
    https://youtu.be/YPRfrCu08og
    https://youtu.be/7n3lR2Pn8S4
    https://youtu.be/rv4ywJjPRwU
    #bocianyczarneonline 🎬 WYKLUŁY SIĘ PISKLĘTA W GNIEŹDZIE NA DĘBIE!🐣 W tym sezonie Fermina3 złożyła 4 jaja, z których już wykluły się trzy pisklęta. Czwarte wykluje się lada moment. U bocianów, które są gniazdownikami, klucie piskląt jest rozciągnięte na kilka dni i dlatego mówimy w tym przypadku o kluciu asynchronicznym. 🧐Asynchroniczne klucie jest rodzicielską strategią dostosowania liczby i jakości potomstwa do zasobów pokarmowych dostępnych dla piskląt w okresie największego zapotrzebowania na pokarm. U wielu innych gatunków ptaków, głównie zagniazdowników, klucie piskląt jest synchroniczne – wszystkie pisklęta wykluwają się w krótkim okresie. Wszystkie są podobnej wielkości i wszystkie są na podobnym etapie rozwoju. Przykładem takiego gatunku jest głuszec. Kura głuszca składa od 5 do 12 jaj, z których po około 25 dniach synchronicznie (w ciągu kilkudziesięciu minut) wykluwają się wszystkie pisklęta. Kura bez pomocy samca opiekuje się przez ponad dwa miesiące całą gromadką swojego potomstwa – wodzi pisklęta i broni je przed drapieżnikami. Jest to możliwe jedynie w sytuacji gdy pisklęta są na podobnym etapie rozwoju i mogą pod wodzą samicy jednocześnie opuścić gniazdo. 👉To, czy pisklęta z jednego zniesienia wyklują się jednocześnie czy kolejno po sobie w dłuższym okresie czasu, zależy od momentu rozpoczęcia inkubacji. Jeśli inkubacja rozpoczęła się po złożenia ostatniego jaja pisklęta klują się synchronicznie. Natomiast rozpoczęcie inkubacji (trwałego wysiadywania) przed złożeniem ostatniego jaja w zniesieniu powoduje asynchroniczne klucie piskląt. 🖤U bocianów czarnych trwałe wysiadywanie rozpoczyna się po złożeniu drugiego jaja, bez względu na to, czy w zniesieniu są 2 jaja czy 6 jaj. Ponieważ pisklę musi rozwijać się około 31 dni, efektem jest znaczne rozciągnięcie okresu klucia, tym większe im więcej jest jaj w zniesieniu. W naszym gnieździe od złożenia pierwszego jaja do wyklucia pierwszego pisklęcia upłynęło 35,05 dni, natomiast od złożenia drugiego jaja do wyklucia pierwszego pisklęcia upłynęło 31,21 dnia. Czyli zarodki w jajach zaczęły się rozwijać dopiero po złożeniu drugiego jaja. 😅Wprawdzie Florentino często siedział na jajach już po złożeniu pierwszego jaja, ale z dużymi przerwami i było to za mało, żeby nastąpił rozwój zarodka. A pierwsze jajo cierpliwie i bezpiecznie czekało (cały czas było pilnowane przez jednego z rodziców) na rozpoczęcie trwałego wysiadywania. 😎W tym roku to czekanie dodatkowo się wydłużyło, gdyż Fermina, prawdopodobnie z powodu ochłodzenia, drugie jajo złożyła dopiero po czterech dniach, a nie po dwóch jak to zwykle się odbywa u bocianów. A w naszym gnieździe czwarte pisklę powinno się wykluć jeszcze dzisiaj lub jutro. ✍️prof. Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego FILMY Z KLUCIA🥹: https://youtu.be/YPRfrCu08og https://youtu.be/7n3lR2Pn8S4 https://youtu.be/rv4ywJjPRwU
    Uwielbiam
    Like
    5
    ·5219 Odsłon
  • Mamy trzeciego kiwaczka :
    https://www.youtube.com/watch?v=VgGL1QpAA7k
    Mamy trzeciego kiwaczka : https://www.youtube.com/watch?v=VgGL1QpAA7k
    Uwielbiam
    Mega
    3
    ·1054 Odsłon
  • 14 maja 2023
    Piotr Zieliński o 21:00
    ​Czyli od złożenia pierwszego jaja do wyklucia pierwszego pisklaka upłynęło 35.05 dni,​bardzo dużo.​A od złożenia drugiego jaja do wyklucia pierwszego pisklaka upłynęło 31.21 dni.​czyli normalnie.​Czyli to, że Flo wysiadywał z przerwami od złożenia pierwszego jaja nie miało większego znaczenia.​Pierwsze jajo nie zdążyło się nagrzać, a później i tak stygło.Zarodek nie rozwijał się,wykluły się prawie jednocześnie, mimo faktycznej różnicy wieku ok. 95h.Właśnie Flo nie wiedział co zrobić. Fer wiedziała i nie wysiadywała.​Kolejne jaja powinny się wykluć nieco szybciej.​To znaczy nie rozwijały się szybciej, ale mobilizują je głosy starszego rodzeństwa i będą się bardziej starały.
    Ala Ja-ska
    ​Piotrze, a nie jest możliwe, że dzisiaj wykluły się pisklęta z 2 i 3 jaja, a pierwsze jajo na straty? @Piotr Zieliński
    Piotr Zieliński
    ​@Ala Ja-ska - nie - drugie i trzecie nie mogą się wykluć prawie równocześnie
    Tina T
    ​Piotr, bo są tak samo wygrzewane?
    Piotr Zieliński
    ​to byłoby możliwe, gdyby pierwsze się wykluło o 4:44, a drugie o 20:44, wtedy taki wariant byłby możliwy.
    Oglądałem jeszcze walkę Flo z rybą o 12:44,to był chyba okoń, który nastroszył kolce i Flo nie mógł go połknąć.​Zwracał go kilka razy i dziobał, żeby go sobie "zmiękczyć" przed połknięciem i w końcu się udało.​A kolejne klucia muszą być z opóźnieniem,​ale coraz mniejszym, małe muszą się spieszyć.​Efekt jest taki, że pisklęta w całym lęgu klują się asynchronicznie.Figo - nadal Turcja S od Jeziora Beysehir,Fago - Rumunia, 26 km od granicy z Węgrami.Dla Figo i Fago to jest pełne rodzeństwo, to znaczy 50% genów mają identycznych.
    14 maja 2023 Piotr Zieliński o 21:00 ​Czyli od złożenia pierwszego jaja do wyklucia pierwszego pisklaka upłynęło 35.05 dni,​bardzo dużo.​A od złożenia drugiego jaja do wyklucia pierwszego pisklaka upłynęło 31.21 dni.​czyli normalnie.​Czyli to, że Flo wysiadywał z przerwami od złożenia pierwszego jaja nie miało większego znaczenia.​Pierwsze jajo nie zdążyło się nagrzać, a później i tak stygło.Zarodek nie rozwijał się,wykluły się prawie jednocześnie, mimo faktycznej różnicy wieku ok. 95h.Właśnie Flo nie wiedział co zrobić. Fer wiedziała i nie wysiadywała.​Kolejne jaja powinny się wykluć nieco szybciej.​To znaczy nie rozwijały się szybciej, ale mobilizują je głosy starszego rodzeństwa i będą się bardziej starały. Ala Ja-ska ​Piotrze, a nie jest możliwe, że dzisiaj wykluły się pisklęta z 2 i 3 jaja, a pierwsze jajo na straty? @Piotr Zieliński Piotr Zieliński ​@Ala Ja-ska - nie - drugie i trzecie nie mogą się wykluć prawie równocześnie Tina T ​Piotr, bo są tak samo wygrzewane? Piotr Zieliński ​to byłoby możliwe, gdyby pierwsze się wykluło o 4:44, a drugie o 20:44, wtedy taki wariant byłby możliwy. Oglądałem jeszcze walkę Flo z rybą o 12:44,to był chyba okoń, który nastroszył kolce i Flo nie mógł go połknąć.​Zwracał go kilka razy i dziobał, żeby go sobie "zmiękczyć" przed połknięciem i w końcu się udało.​A kolejne klucia muszą być z opóźnieniem,​ale coraz mniejszym, małe muszą się spieszyć.​Efekt jest taki, że pisklęta w całym lęgu klują się asynchronicznie.Figo - nadal Turcja S od Jeziora Beysehir,Fago - Rumunia, 26 km od granicy z Węgrami.Dla Figo i Fago to jest pełne rodzeństwo, to znaczy 50% genów mają identycznych.
    Like
    4
    ·3835 Odsłon
Więcej artykułów